Haber

Eski Meclis Başkanı Halbusi: Mahkemenin böyle bir yetkisi yok

Irak Yüksek Federal Mahkemesi tarafından üyeliği reddedilen eski Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, söz konusu mahkemenin böyle bir yetkisinin bulunmadığını söyledi.

Halbusi, avukatlığının mahkeme tarafından reddedilmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Eski Milletvekili Halbusi, “Federal Mahkemenin görevi Anayasaya uymak ve onun maddelerini uygulamaktır. Federal Mahkeme, milletvekilliğinin kaldırılmasına ilişkin koşulları dikkate almamıştır. Mahkemenin inceleme yetkisi yoktur. Milletvekilliğinin düşürülmesi kararı milletvekillerinin üçte iki çoğunluğuyla alınır.” alınmıştır.” dedi.

Halbusi, partisinin seçim propagandası yapmak üzere İsrailli bir şirketle anlaşma imzaladığı yönündeki iddiaların gerçekçi olmadığını belirtti.

Irak’ın en yüksek mahkemesi olan Yüksek Federal Mahkeme, dün herhangi bir ayrıntı vermeden Halbusi’nin milletvekilliği üyeliğini kaldırdı.

Halbusi’nin lideri olduğu Takaddum Partisi’nden dün yapılan yazılı açıklamaya göre, parti üyeleri Irak Başbakan Yardımcısı ve Planlama Bakanı Muhammed Tamim, Sanayi ve Maden Bakanı Halid Bettal ile Kültür, Turizm ve Tarihi Anıtlar Bakanı Ahmed Bedran Bakanlık görevlerinden istifalarını sundular. Ancak söz konusu istifaların Başbakan Muhammed Şiya el-Sudani’ye ulaşmadığı belirtildi.

Takaddum Partisi’nden 37 milletvekili de Meclis oturumlarını boykot etme kararı aldı.

Ayrıca Takaddum Partisi üyeleri çeşitli görevlerde bulundukları Meclis Komisyonlarından istifa ettiler.

Halbusi liderliğindeki Takaddum Partisi’nden onlarca kişi Musul, Kerkük, Salahaddin, Bağdat ve Anbar vilayetlerinde yerel seçimlere katılıyor. Bu partinin adaylarının seçim afişlerinde de Halbusi’nin fotoğrafları kullanılıyor.?????????

ikizce-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu