Haber

Katar’dan ‘Avrupa Parlamentosu’nda rüşvet’ iddialarını yalanladı

Katar, bazı ekonomik ve siyasi kararları etkilemek için Avrupa Parlamentosu’nda (AP) stratejik konumdaki kişilere rüşvet verdiği iddialarını yalanladı. Katar Avrupa Birliği Misyonu, bazı medya kuruluşlarında çıkan söz konusu tartışmalara ilişkin resmi Twitter hesabından yazılı açıklama yaptı. ‘Katar’ı belli kişilere yönelik suçlamalarla ilişkilendirme girişimlerinin’ kesin olarak reddedildiği belirtilen açıklamada, haberlerin ‘asılsız’ olduğu ileri sürüldü.

Ne oldu?

Belçika Federal Başsavcılığı’ndan 9 Aralık’ta yapılan açıklamada, adı açıklanmayan bir Körfez ülkesinin AP’de stratejik konumdaki kişilere birkaç ay boyunca etkilemek amacıyla büyük meblağlarda nakit para verdiği ve değeri yüksek hediyeler sunduğundan şüphelenildiği duyurulmuştu. EP’nin kararları. Yapılan aramalarda toplam 600 bin euro değerinde nakit para, bilgisayar donanımı ve cep telefonu ele geçirildiği belirtildi.

Basında çıkan haberlerde, eski AP Başkan Yardımcısı Eva Kaili ve bazı parlamenterlerin AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için Katar’dan rüşvet aldıkları iddia edildi.

Belçika basınında yer alan haberlere göre, AP’nin 14 genel başkan yardımcısından biri olan Kaili ile Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı’nın (S&D) eski İtalyan milletvekili ve İtalyan Articulo Uno Partisi üyesi Pier-Antonio Panzeri, Genel Sekreter Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Generali Luca Visentini ve S&D kümesinden bir asistan. Gözaltına alınanlar arasında Francesco Giorgi de var. Resmi açıklamalarda Kaili ve diğer milletvekillerinin “yolsuzluk soruşturması” kapsamında gözaltına alındığı belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu